Polimeryzacja podłóg

Czyste i lśniące, zadbane podłogi są wizytówką każdego miejsca, jednak warto o nie dbać nie tylko ze względów estetycznych czy wizerunkowych. Stan posadzek ma również duży wpływ na bezpieczeństwo - nierówności, uszkodzenia i zanieczyszczenia są główną przyczyną poślizgnięć i upadków, które mogą mieć poważne konsekwencje zdrowotne. Zabiegiem, który może pomóc w utrzymaniu podłóg w dobrym stanie jest polimeryzacja. Najczęściej wykonuje się ją w lokalach użyteczności publicznej, siedzibach firm oraz halach magazynowych. Z roku na rok rośnie również popularność takiej pielęgnacji w prywatnych domach, zwłaszcza w pomieszczeniach narażonych na wilgoć, czyli kuchniach i łazienkach. Ponieważ jest dość skomplikowany proces, najlepiej powierzyć jego wykonanie specjalistycznej firmie z doświadczeniem.

Na czym polega polimeryzacja podłóg?

W trakcie zabiegu, nazywanego czasem również akrylowaniem, na powierzchni posadzki rozprowadza się specjalną substancję, która po wyschnięciu tworzy warstwę o dużej odporności na ścieranie i uszkodzenia mechaniczne. Aby uzyskać równą i gładką taflę konieczna jest precyzja i korzystanie z profesjonalnych sprzętów oraz preparatów.

Sam proces można podzielić na kilka etapów. Pierwszym z nich jest odpowiednie przygotowanie podłogi. Musi ona zostać dokładnie doczyszczona, nie może być mokra ani tłusta. Pozostawione zabrudzenia mogą negatywnie wpłynąć na proces wiązania się polimerów, dlatego konieczne jest ich sumienne usunięcie. Firmy sprzątające dokonują tego najczęściej z wykorzystaniem nowoczesnych maszyn, które pozwalają dotrzeć nawet do trudno dostępnych miejsc.

Na wyczyszczoną posadzkę nakłada się warstwy polimeru. To, ile ich będzie w dużej mierze zależy od stopnia w jakim podłoga będzie użytkowana. Tam, gdzie istnieje wyższe ryzyko uszkodzenia, powinno się zastosować więcej warstw. W przypadku podłoży o dużej chłonności (na przykład betonu) jako pierwszą nakłada się substancją gruntującą, która poprawia wytrzymałość i gwarantuje dłuższą żywotność posadzki. Na długość całego zabiegu bezpośrednio wpływają wielkość powierzchni, rodzaj podłogi oraz warunki otoczenia. Finałowa warstwa wiąże się około 12 godzin, natomiast aby uzyskać gładką powierzchnię o estetycznym połysku, całość powinna zostać jeszcze po upływie doby starannie wypolerowana z użyciem dedykowanych maszyn.

Proces akrylowania opiera się w dużej mierze na wytworzeniu trwałych połączeń pomiędzy poszczególnymi cząsteczkami wylewanego polimeru. W strukturze nanoszonej na podłogę warstwy spotkać można również substancje pełniące inne funkcje – woski nadające charakterystyczny refleks świetlny, plastyfikatory służące jako wzmacniacze, a także kompresy metaliczne, które wykorzystując zjawisko adhezji pomagają w związaniu się z powierzchnią oryginalnej posadzki. Cała reakcja może nastąpić wyłącznie w określonej temperaturze, dlatego konieczne jest zapewnienie w pomieszczeniu odpowiednich warunków termicznych.

Co można zyskać, stosując polimeryzację podłóg?

Przede wszystkim posadzki poddane akrylowaniu zyskują właściwości antypoślizgowe. W branżach takich jak gastronomia czy służba zdrowia, a także w halach przemysłowych ma to szczególne znaczenie, ponieważ znacząco minimalizuje ryzyko upadku na tym samym poziomie.

Warstwa polimeru jest bardzo wytrzymała i odporna na powstawanie rys oraz pęknięć, nawet przy bardzo intensywnym użytkowaniu. Wszędzie tam, gdzie podłoga narażona jest na uszkodzenia mechaniczne, wykonanie akrylowania może znacząco wydłużyć jej żywotność. Bezpośrednio wpływa to również na właściwości antybakteryjne posadzki – szczeliny to miejsca, w których najczęściej rozwijają się niebezpieczne drobnoustroje.

Czynnikiem, który może przyspieszać niszczenie się podłóg jest wilgoć. Nie tylko może ona powodować mikrouszkodzenia, ale również przyczyniac się do osadzania się pleśni i grzybów. Warstwa polimeru posiada wodoodporne właściwości, dlatego polimeryzacja będzie rekomendowana we wszystkich miejscach, w których występuje ryzyko kontaktu posadzki z płynami.

Warto również wspomnieć o walorach estetycznych - połysk oraz gładka powierzchnia sprawiają, że zabezpieczona polimerem podłoga prezentuje się niezwykle reprezentacyjnie. W lokalach, w których ważny jest atrakcyjny wygląd będzie ona niezbędnym zabiegiem konserwacyjnym. Akrylowanie ułatwia również utrzymanie czystości - zabrudzenia nie przywierają, więc ich usuwanie nie wymaga siły ani długotrwałego szorowania.

Jak dbać o podłoża poddane zabiegowi polimeryzacji?

Aby na dłużej utrzymać efekt konserwacji konieczna jest odpowiednia pielęgnacja podłogi. Do jej czyszczenia należy stosować specjalistyczne środki, które nie będą naruszać powierzchni i nie spowodują efektu zmatowienia. Warto również regularnie korzystać z usług firmy dysponującej odpowiednim sprzętem do czyszczenia. Poprawnie wykonany zabieg powinien zagwarantować trwałość posadzek na kilka lat, natomiast co kilka miesięcy warto wypolerować je z wykorzystaniem specjalistycznego preparatu utwardzającego polimerowe powłoki.